Druk cyfrowy i druk offsetowy to pojęcia mało znane osobom bez doświadczenia w druku i poligrafii. Na ogół osoby zlecające druk materiałów do drukarni nie zastanawiają się nad tym, jaką techniką drukarską wykonane zostanie ich zlecenie.
Nie jest to wiedza niezbędna jeśli zlecamy druk od czasu do czasu, jednak gdy drukujemy częściej, to warto wiedzieć czym różnią się obie technologie, gdyż wiedza ta pozwoli nam wybrać ofertę najbardziej atrakcyjną cenowo.

Druk cyfrowy

Jest to bezpośrednia forma druku, która nie wymaga tworzenia form drukarskich. Wydruk powstaje na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera poprzez naświetlenia wałka podłączonego do tonera.
Druk cyfrowy jest idealny do druku prac w małych nakładach, które wymagają szybkiej produkcji. Jest to tani druk, o ile nakład nie jest zbyt wysoki, dlatego jeśli zależy nam na druku niewielkiej ilości wizytówek, ulotek, czy kopert to druk cyfrowy sprawdzi się doskonale.
Technika ta niesie ze sobą pewne ogranicznia. Stosowana jest najczęściej do wydruku prac o maksymalnej wielkości A3, na papierach których grubość arkusza nie przekracza 300g/m2.

Druk offsetowy

To bardziej zaawansowana technika druku. Polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej matrycy, uprzednio naświetlanej w naświetlarce CTP, na podłoże drukowe.
Matryca wykonana jest z lekkiego aluminium. Założona jest na cylinder i przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą. Z bębna obraz przenoszony jest na papier.
Druk offsetowy generuje stosunkowo wysoki koszt naświetlenia matrycy, ale przy odpowiednim nakładzie możliwe jest realizowanie wydruków tanio i szybko.
Druk na offsecie zapewnia też lepsze odwzorowanie i jakość druku, a także druk na większej gamie materiałów i w większym formacie.
Ten typ druku doskonale spradzi się przy druku ulotek we większej ilości, czy produkcji innych produktów poligraficznych, drukowanych w szerszym zakresie, jak plakaty, teczki, papier firmowy, notesy, czy kalendarze.

Podsumowanie

Obie techniki druku mają swoje wady i zalety. Nie można jednoznacznie określić, która z nich jest lepsza. Wszytsko zależy od tego co chcemy wydrukować i w jakim nakładzie. Jeśli zależy nam na osiągnięciu niższych kosztów wydruku, to trzymajmy się zasady: niski nakład - druk cyfrowy, wysoki nakład - druk offsetowy.